Viete za čo platíte influencerom?

Profily na sociálnych sieťach už dávno nie sú iba o socializácii, ale v prípade influencerov klasickým komerčným kanálom pre značky a produkty. Pritom najmä Instagram je plný falošných účtov, nakúpených lajkov a followerov, ktoré skresľujú kvalitu profilov a reálny dosah pre inzerentov.

Podľa najnovšej štúdie spoločnosti HypeAuditor, ktorá pomocou umelej inteligencie odhaľuje falošné účty a interakcie, vyplýva, že:

  • V roku 2020 bola viac ako polovica (55%) influencerov na IG zapojená do nejakej formy nepovolených spôsobov na rast publika
  • Až 45% všetkých profilov na Instagrame je falošných
  • 2/3 účtov s viac ako 1mil. sledovateľov sa podieľa na podvodných činnostiach na IG

Na slovenskom trhu má veľké množstvo podozrivých sledovateľov napríklad Zuzana Plačková, približne štvrtina z nich nie sú pravdepodobne reálni ľudia.Vo svete má vysokú mieru falošných sledovateľov napr. americká komička Ellen DeGeneres (49 %) alebo tiež brazílsky futbalista Neymar (46%).

Ak vás zaujíma táto téma, odporúčam vám dokument HBO s názvom Fake Famous, ktorý odhaľuje čo sa skrýva v pozadí slávy a biznisu mnohých súčasných influencerov.

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.


New School Communications

Komunikácia založená na dátach


Sme PR a digitálnou agentúrou, sídliacou v Bratislave a v Prahe, ktorá mení správanie cieľových skupín a prináša merateľné biznisové výsledky. V kampaniach vychádzame z dát a využívame najnovšie poznatky z oblasti komunikácie a marketingu.

Office Bratislava

Bottova 1

811 09 Bratislava

Office Praha

Italská 2581/67

120 00 Praha

Kontakt

toth@newschool.sk

+421 908 169 879

Korešpondenčná adresa

Tovarenská 12

811 09 Bratislava