Tajomstvo úspechu hejtu Ľuboša Blahu

Tento týždeň zverejnil Ľuboš Blaha až 6 statusov, ktoré sa týkali prezidentky Zuzany Čaputovej. V jednom ju označil za rozmaznané decko, v druhom ju zas vyzýva užívať Lexaurin. Len tieto statusy mali viac ako 60-tisíc interakcií (reakcie, komentáre a zdieľania) a pravdepodobne mali cez milión zobrazení.

Nie je to nič prekvapivé. Facebookový profil Ľuboša Blahu je dlhodobo fenoménom. Ak sa pozrieme na jeho výkonnosť, len od začiatku tohto roka dosiahli jeho príspevky takmer 9 miliónov interakcií.

Na predstavu, čo to v praxi znamená, tu je rebríček ďalších politikov od začiatku tohto roka:

  • druhý najúspešnejší politik v tomto ohľade je Milan Uhrík s 3,2 miliónmi interakcií
  • tretí Igor Matovič s 3 miliónmi interakcií
  • štvrtý je Róbert Fico s 2,9 miliónmi interakcií

Inými slovami, sám Ľuboš Blaha má takmer toľko interakcií ako ďalší traja najúspešnejší spolu. Čím si vysvetliť tieto výsledky?

Zjednodušene povedané, stoja za tým 3 faktory:

  • Efektívne využívanie algoritmov na zvyšovanie dosahu – obsah vyvolávajúci silné emócie či kontroverzie na sociálnych sieťach má vďaka nastaveniu Facebookových algoritmov výrazne viac interakcií a tým pádom aj väčší dosah. Príspevky, ktoré sú a priori útočné, negatívne či vyvolávajúce emócie (pozitívne aj negatívne) fungujú proste lepšie. Ľuboš to rýchlo pochopil a preto na počkanie chrlí hejt. Ešte dávnejšie sme robili analýzu jeho príspevkov, tu je krátka ukážka mentálneho sveta Ľuboša Blahu
  • Kvantita – Netuším, či si všetky príspevky píše sám, alebo má asistenciu, ale frekvencia s akou píše je enormná. Nie je výnimočné, aby za deň publikoval 3 či 4 statusy. V tejto intenzite pripomína Igora Matoviča za jeho „najlepších čias“. Zaujímavé, že v tomto prípade neplatí, že by častejšie postovanie prinášalo akúkoľvek penalizáciu zo strany algoritmu.
  • Platené kampane – často sa pri analyzovaní úspechu ĽB zabúda na to, že využíva aj platené promo príspevkov. Zo slovenských politikov tento rok minul na sponzoring suverénne najviac, cez 6 a pol tisíc eur. Až druhý bol je Róbert Fico s cca 4,5-tisíc eurami. Blaha ide na to plošne – sponzoruje dosah každého jedného príspevku čo publikuje. Suma na jeden príspevkov je vždy menej ako 100 eur a cieli na svojich core voličov – starších a ľudí mimo Bratislavy.

Na tamto grafe nižšie vidieť jednoduchý pomer medzi počtom interakcií a vynaloženými prostriedkami na kampaň.

Profil Ľuboša Blahu je tak sofistikovaný a cynický stroj na hejt.

Viac dát o politikoch na sociálnych sieťach nájdete tu.

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.


New School Communications

Komunikácia založená na dátach


Sme PR a digitálnou agentúrou, sídliacou v Bratislave a v Prahe, ktorá mení správanie cieľových skupín a prináša merateľné biznisové výsledky. V kampaniach vychádzame z dát a využívame najnovšie poznatky z oblasti komunikácie a marketingu.

Office Bratislava

Bottova 1

811 09 Bratislava

Office Praha

Italská 2581/67

120 00 Praha

Kontakt

Korešpondenčná adresa

Tovarenská 12

811 09 Bratislava

New School Communications © 2023