Sociálne siete nemôžu za rusofilov

Aj viac ako tri mesiace po napadnutí Ukrajiny, 1/4 Slovákov stále vníma Putina pozitívne a súhlasí s tvrdením, že „Západ vyprovokoval Rusko“ (prieskum Globsec).

Vo verejnej diskusii sa pri interpretácii týchto čísiel ujala skratka, že príčinou sú dezinformácie a proruská propaganda na sociálnych sieťach. Aj keď je pravda, že tie sú živnou pôdou antizápadných naratívov, takéto jednoduché vysvetlenie nie je správne.

Proruské videnie sveta je dlhodobou časťou mentálneho sveta časti slovenskej populácie a bolo to tak už dávno pred nástupom sociálnych sietí.

Najlepšie to ilustrujú čísla zo súhrnnej správy IVO o stave spoločnosti z roku 1999, ktoré ukazujú postoje Slovákov na vtedajšiu krízu v Kosove:

23% nesúhlasilo s tým, že za tragédiu kosovských Albáncov je zodpovedný Slobodan Miloševič

65% považovalo za nesprávne letecké útoky NATO na vojenské ciele v Juhoslávii

25% Slovákov považovalo Rusko za spoľahlivého vojenského partnera (až 50% za obchodného partnera)

Neznamená to, že sociálne siete ruskej propagande nepomáhajú. Je extrémne dôležité strategicky bojovať s dezinformáciami a propagandou. Neplatí však logika, že ich vyššia regulácia alebo rovno vypnutie by znamenalo, že na Slovensku zavládne prozápadný konsenzus. Rusofilné postoje tu u časti populácie vždy boli a sociálne siete im len poskytujú komunikačnú platformu…

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.


New School Communications

Komunikácia založená na dátach


Sme PR a digitálnou agentúrou, sídliacou v Bratislave a v Prahe, ktorá mení správanie cieľových skupín a prináša merateľné biznisové výsledky. V kampaniach vychádzame z dát a využívame najnovšie poznatky z oblasti komunikácie a marketingu.

Office Bratislava

Bottova 1

811 09 Bratislava

Office Praha

Italská 2581/67

120 00 Praha

Kontakt

Korešpondenčná adresa

Tovarenská 12

811 09 Bratislava

New School Communications © 2023