OĽaNO dalo na FB reklamu viac ako 50-tisíc eur, prišlo o takmer 10-tisíc fanúšikov

Preferencie strany OĽaNO po ostatných voľbách začali prudko padať a posledné mesiace oscilujú pod 10 percentami. Prepad strany sa odrazil aj na výsledkoch strany na najväčšej sociálnej sieti.

Ak totiž porovnáme interakcie, ktoré stranícky profil OĽaNO získal od začiatku tohto roka s interakciami na príspevkoch Smeru-SD, Obyčajní ľudia sú približne na polovičnej úrovni. Smer-SD dosahuje 2 milióny interakcií, kým OĽaNO je tesne nad jedným miliónom.

Toto porovnanie je o to kontrastnejšie, ak ho porovnáme s prostriedkami, ktoré jednotlivé strany vložili do reklamy. Smer-SD investoval do sponzoringu od začiatku tohto roka niečo viac ako 4-tisíc eur. Oproti OĽaNO ide však o drobné, tí do svojho straníckeho profilu vložili už viac ako 55-tisíc eur.

Obyčajní ľudia tak za viac ako 14-násobne väčšie investície získali o polovicu menej interakcií ako ich opozičný rival.

Tu však treba zdôrazniť, že interakcie nie sú jediným vyjadrením úspešnosti profilu, strany môžu prostriedky investovať aj do videní videa či preklikov na web, tieto parametre sú však pre externistov nemerateľné. Časť peňazí môže smerovať aj do Instagramu, preto výsledný nepomer môže byť v konečnom dôsledku nižší.

Nie ideálne výsledky OĽaNO na Facebooku však podčiarkuje aj odliv fanúšikov z ich stránky. Od začiatku tohto roka sleduje profil takmer o 10-tisíc ľudí menej. Ak by sme toto číslo očistili od nových fanúšikov, stránku si „odlajklo“ pravdepodobne výrazne viac ako 10 000 fanúšikov.

Dnes má OĽaNO niečo cez 220-tisíc followerov. Človek by si mohol povedať, že strata 10-tisíc tak nie je veľmi citeľná. Tu si však treba uvedomiť, že „odlajknúť“ stránku je na sociálnych stránkach nezvyčajný krok, keďže najčastejšie vám ju po vašej neaktivite na nej prestane zobrazovať samotný Facebook. Ísť teda proaktívne na nejakú stránku a stlačiť tam „unfollow“ už vyžaduje celkom slušnú dávku hnevu či sklamania.

Pohľad na súčasný vývoj však dáva pre OĽaNO jemný náznak optimizmu. Odliv fanúšikov bol masívny počas celého roka, začal sa však stabilizovať začiatkom jesene a dnes sledovatelia už výrazne neklesajú. Môže to naznačovať, že tak ako sa zastavil pokles preferencií OĽaNO v prieskumoch, tak je strana z najhoršie vonku aj na sociálnych sieťach.

Viac dát o politikoch na sociálnych sieťach nájdete na tomto odkaze – Politici na Facebooku

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.


New School Communications

Komunikácia založená na dátach


Sme PR a digitálnou agentúrou, sídliacou v Bratislave a v Prahe, ktorá mení správanie cieľových skupín a prináša merateľné biznisové výsledky. V kampaniach vychádzame z dát a využívame najnovšie poznatky z oblasti komunikácie a marketingu.

Office Bratislava

Bottova 1

811 09 Bratislava

Office Praha

Italská 2581/67

120 00 Praha

Kontakt

toth@newschool.sk

+421 908 169 879

Korešpondenčná adresa

Tovarenská 12

811 09 Bratislava