Nie ste na zozname VIP používateľov Facebooku?

Takmer 6 miliónov užívateľov FB môže porušovať štandardy platformy bez následkov. Prečo?

V rámci snahy vyhnúť sa „PR problémom“ prišiel interne Facebook s tzv. „bielou listinou“. Tá umožňuje známym osobnostiam, politikom alebo športovcom uverejňovať príspevky, na ktoré sa nevzťahuje overovanie komunitných pravidiel Facebooku.

Ak by totiž FB voči nim zasiahol, mohli by sa sťažovať svojim sledovatelom a požadovať zvýšenú reguláciu platformy. Takže namiesto toho, aby sa k týmto používateľom správal Facebook rovnako ako k ostatným, FB im umožňuje uverejňovať takmer čokoľvek bez kontroly, od dezinformácií až po hrozby násilia.

Patrí medzi nich napr. Neymar, ktorý v roku 2019 zverejnil na svojom FB a IG účte video, ktoré obsahovalo nahé fotografie ženy, ktorá ho obvinila zo znásilnenia a tvrdil, že ho vydiera. Bežnému užívateľovi by zverejnenie „nedôverných intímnych snímok“ spôsobilo odstránenie a deaktiváciu účtu. Neymarovo video bolo na FB dlhšie ako deň a videlo ho 56 miliónov ľudí.

Napriek tomu, že Neymar porušil pravidlá Facebooku, jeho účet samozrejme nebol odstránený.

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.


New School Communications

Komunikácia založená na dátach


Sme PR a digitálnou agentúrou, sídliacou v Bratislave a v Prahe, ktorá mení správanie cieľových skupín a prináša merateľné biznisové výsledky. V kampaniach vychádzame z dát a využívame najnovšie poznatky z oblasti komunikácie a marketingu.

Office Bratislava

Bottova 1

811 09 Bratislava

Office Praha

Italská 2581/67

120 00 Praha

Kontakt

Korešpondenčná adresa

Tovarenská 12

811 09 Bratislava

New School Communications © 2023