Matovičova Facebooková bublina spľasla

Pre Igora Matoviča bol jeho Facebookový kanál dlhodobo hlavným komunikačným kanálom s verejnosťou. Po nástupe do úradu premiéra bol istý čas dokonca najvýraznejším politikom na sociálnych sieťach a dosahoval pravidelne stovky tisíc interakcií každý mesiac. Dnes to už neplatí.

Úspech jeho komunikácie na najväčšej sociálnej sieti podčiarkovalo aj to, že má osobný profil bez možnosti sponzoringu svojich príspevkov a svoje výsledky dosahoval organicky. Dnes pokles jeho popularity dobre ilustruje aj pád reakcií, komentárov alebo zdieľaní na jeho profile.

Vzostup a pád Igora Matoviča

IM celkovo nazbieral od 1.1.2020 do 30.6.2021, teda za 18 mesiacov, na svojom profile viac ako 8,2 milióna interakcií (reakcie, komentáre a zdieľania). Porovnanie s rokom 2020 a prvého  v polroku 2021 však ukazuje výrazný prepad, oproti druhej polovici 2020 o viac ako polovicu:

Na grafe nižšie je vidieť postupný vývoj interakcií v čase. Rast na jeho profile začal ešte počas predvolebnej kampane a predznamenal aj nárast preferencií OĽANO tesne pred konaním volieb. Následná koronakríza zapríčinila, že nový premiér pokračoval v raketovom raste.

Vrchol dosiahol počas plošného testovania celej krajiny, keď na konci októbra 2021 mali jeho príspevky len v jednom týždni viac ako 600-tisíc interakcií. Od marca tohto roku však začali jeho čísla prudko padať, čo bolo spôsobené aj nižšou intenzitou príspevkov po odchode z pozície premiéra. Dnes je na číslach, ktoré mal ešte pred kampaňou v roku 2019.

Blaha si už ide inú ligu

Napriek tomu, že jeho „čísla“ postupne padajú, stále patrí medzi top politikov na slovenskom Facebooku. Úplne najúspešnejším je Ľuboš Blaha (celkovo cez 12,6 mil. interakcií, Pellegrini má 7,8 mil. za posledný rok a pol). Na grafe nižšie však vidieť, že kým Matovič v posledných mesiacoch klesá, Blaha naopak ďalej stúpa a výrazne si zvyšuje náskok.

Celkovo vývoj interakcií na profile Igora Matoviča dobre ilustruje posledný rok a pol jeho politickej kariéry, nárast a pád jeho preferencií či dôveryhodnosti ako politika. Od prudkého nárastu v predvolebnej kampani až po návrat na čísla pred kampaňou.

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.


New School Communications

Komunikácia založená na dátach


Sme PR a digitálnou agentúrou, sídliacou v Bratislave a v Prahe, ktorá mení správanie cieľových skupín a prináša merateľné biznisové výsledky. V kampaniach vychádzame z dát a využívame najnovšie poznatky z oblasti komunikácie a marketingu.

Office Bratislava

Bottova 1

811 09 Bratislava

Office Praha

Italská 2581/67

120 00 Praha

Kontakt

Korešpondenčná adresa

Tovarenská 12

811 09 Bratislava

New School Communications © 2023