Máte krásneho pravnúčika. PS: Ukrajinci sú nacisti.

Môj dedko tento rok oslávi 95. narodeniny. Napriek dôstojnému veku si zachováva zvedavú myseľ, má smartfón s Whatsappom a aktívne používa internet, aspoň na mailovú komunikáciu. Nedávno sa mi však posťažoval, že mu chodia zvláštne emaily o deťoch zoradených v tvare hákového kríža, ktoré ani nestíha mazať. Ako sa ukázalo, jeho schránka by mohla slúžiť ako dataset proruskej propagandy.

Dezinformácie na sociálnych sieťach sú už dnes pomerne dobre zmapované. Málo si však uvedomujeme, že Facebook či TikTok nie sú dnes jedinými kanálmi, kde sa propagande darí. Existuje ešte jeden kanál, výrazne viac skrytý a zasahujúci zväčša starších a digitálne zraniteľnejších ľudí.

Reťazové maily.

Tie sa šíria extrémne jednoducho, keďže sociálne siete mať nemusíte, ale mail ma každý. Nečelia žiadnej moderácii a fact-checkingu zo strany majiteľov platforiem či vlády. A čo je najhoršie – šíria sa po rodinnej alebo priateľskej linke, teda im máme prikladať väčšiu mieru dôveryhodnosti. Tu je pekný príklad dezinfo mailu z dedkovej schránky, ktorý bol preposlaný minimálne 6krát:

Maily s dezinformáciami začali dedkovi od jeho známych a vzdialenejšej rodiny chodiť krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine. Celkovo ich za približne 3 mesiace prišlo 41, z toho viac ako polovica v češtine, zvyšok v slovenčine. Vo väčšine prípadov boli súčasťou bežnej komunikácie. Napríklad, táto správa:

Mala takúto prílohu:

Z obsahového pohľadu by sa emaily dali rozdeliť do niekoľkých kategórii, ktoré pomerne dobre sumarizujú naratívy ruskej propagandy.

1. Ukrajinci a ich podporovatelia sú nacisti:

2. Ukrajinská armáda pácha zverstvá a vojnové zločiny:

3. Utečenci si nezaslúžia pomoc, keďže utekajú zo zištných dôvodov:

4. Pomoc a sankcie ničia našu ekonomiku a dopadajú na ľudí:

5. Za všetkým je USA a samozrejme ilumináti:

A na záver – žiadna vojna predsa neexistuje, je to len trik:

Dedko sa narodil v roku 1927. Zažil ako skutoční nacisti odvážali židov do koncentrákov a ako nás Rusi prišli oslobodiť na tankoch. Žiadne dezinformácie v mailoch mu tieto spomienky nedokážu zobrať a jeho jediná starosť je to, že to musí všetko mazať.

Existuje však veľká skupina ľudí, ktorých propaganda v reťazových mailoch silno zasahuje. V podstate neexistuje žiadna účinná možnosť ako sa pred jej šírením brániť. Možno až na neustále pripomínanie skutočných hrôz nacizmu a vojny.

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.


New School Communications

Komunikácia založená na dátach


Sme PR a digitálnou agentúrou, sídliacou v Bratislave a v Prahe, ktorá mení správanie cieľových skupín a prináša merateľné biznisové výsledky. V kampaniach vychádzame z dát a využívame najnovšie poznatky z oblasti komunikácie a marketingu.

Office Bratislava

Bottova 1

811 09 Bratislava

Office Praha

Italská 2581/67

120 00 Praha

Kontakt

Korešpondenčná adresa

Tovarenská 12

811 09 Bratislava

New School Communications © 2023