Mafia zabudnutá, sociálnym sieťam vládne očkovanie

Prehra predošlej vlády a úspech OĽaNO v posledných voľbách boli spôsobené najmä tým, že kľúčovou predvolebnou témou sa stala korupcia a prerastanie organizovaného zločinu do politiky. Igorovi Matovičovi sa túto tému podarilo úspešne zarámcovať ako „boj proti štátnej mafii“ a keďže dlhodobo pôsobil v tejto téme autenticky, voľby drvivo vyhral.

Aj keď od nich ubehol iba rok a pol, dnes je situácia radikálne odlišná. OĽaNO sa v prieskumoch preferencií výrazne prepadlo a Smer sa pomaly driape na predošlé pozície, dokonca spolu s Hlasom má preferencie ako za čias najväčšej slávy. Dáta zo sociálnych sietí ukazujú jeden z dôvodov, prečo sa situácia tak rýchlo otočila.

Na úvod krátke metodologické okienko. Vďaka prístupu k unikátnemu software od Gerulata Technologies sme sa vedeli pozrieť nielen na to, ktoré témy sú na sociálnych sieťach dominantné z pohľadu počtu príspevkov, ale aj na to, koľko reakcií súhrne vyvolávajú. Teda zjednodušene povedané, koľko lajkov a iných reakcií dostávajú príspevky s vybranými kľúčovými slovami.

Na úvod sme sa zamerali na porovnanie prevalencie dvoch dlhodobo najvýraznejších tém – boj proti korupcii rámcovaný slovom „mafia“ a súčasnú pandémiu, ktorej najvýraznejším slovom v súčasnosti je „očkovanie“.

Výsledok na grafe vyššie je jednoznačný. Kým na konci minulého roka boli obe témy ešte z pohľadu kvantity príspevkov na sociálnych sieťach plece pri pleci, od začiatku tohto roka začala dominovať téma očkovania. S výnimkou pár momentov bolo počas celého roka 2021 kľučové slovo „očkovanie“ výrazne nad príspevkami, ktoré obsahovali slovo „mafia“.

Neprekvapuje preto pohľad na počty reakcií, ktoré získavali príspevky profilov OĽaNO (celkovo 70 najväčších stránok medzi ktoré patrí stranícky profil, poslanecké profily a iné) s kľúčovým slovom „mafia“ v porovnaní s príspevkami na profiloch Smeru (celkovo 32) so slovom „očkovanie“.

Opäť, ak si odmyslíme pár konkrétnych dní v roku, téma očkovania výrazne prevyšuje kľúčovú tému Obyčajných ľudí.

Samozrejme, téme očkovania sa venuje aj OĽaNO. Z dát však vyplýva, že s ňou nedokáže pracovať tak efektívne ako Smer, ktorý vďaka svojmu cynizmu úspešne surfuje na vlne antivaxerských tém. Aj vďaka tomu majú smerácke príspevky s týmto slovom opäť výrazne viac interakcií ako tie na profiloch patriacich pod OĽaNO.

Celkovo dáta ukazujú, ako je téma očkovania dnes na Slovensku extrémne polarizujúca a koľko reakcií na sociálnych sieťach vyvoláva. Bohužiaľ, tieto dáta nepriamo vysvetľujú aj chýbajúcu odvahu vládnych politikov prijať voči neočkovaným prísnejšie opatrenia.

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.


New School Communications

Komunikácia založená na dátach


Sme PR a digitálnou agentúrou, sídliacou v Bratislave a v Prahe, ktorá mení správanie cieľových skupín a prináša merateľné biznisové výsledky. V kampaniach vychádzame z dát a využívame najnovšie poznatky z oblasti komunikácie a marketingu.

Office Bratislava

Bottova 1

811 09 Bratislava

Office Praha

Italská 2581/67

120 00 Praha

Kontakt

toth@newschool.sk

+421 908 169 879

Korešpondenčná adresa

Tovarenská 12

811 09 Bratislava