Ktorý politik a strana ovládli sociálne siete?

Sociálne siete patria medzi hlavné politické kanály politických strán a politikov, cez ktoré pred septembrovými voľbami kampaňujú.

Ak vás zaujíma, na koho sociálnych sieťach to za posledné tri mesiace najviac žije, kto míňa na reklamy najviac financií a ktoré politické strany neodolali TikToku, čítajte ďalej.

Stále platí, že Facebook je pre politickú kampaň najdôležitejšia sociálna sieť. Spomedzi ostatných sietí ju navštevuje najviac Slovákov a najviac z nich aj interaguje s jej obsahom („lajkovanie“, písanie komentárov, zdieľanie príspevkov).

Všeobecne najvyššie počty interakcií dosahujú samotní politici, nie profily politických strán. Za posledné tri mesiace ľudia najviac reagujú na Facebookový obsah zdieľaný Róbertom Ficom, Milanom Uhríkom a pomerne neznámym kandidátom Republiky, Tomášom Špačekom. Ich čísla dosahujú šesťciferné výsledky. Róbert Fico získal za jún 438 124 interakcií, pričom Milan Uhrík zaostával približne o stovku tisíc a Tomáš Špaček o viac ako 140 tisíc interakcií. Uhrík mal oproti Špačekovi vyšší počet interakcií len v júni, v máji a apríli to neplatilo.

Spomedzi politických strán sa najviac darí prilákať pozornosť ľudí na Facebooku hnutiu OĽANO, so 224 504 interakciami za jún. V tesnejšom závese nasleduje SMER-SD so 171 145 interakciami. Ostatné politické strany sa podobným výsledkom už nepribližujú. KDH, SASKA, SNS, Sme rodina a PS dosahujú podobne, okolo 3 až 4 desiatky tisíc interakcií za jún.

Zoznam politikov, ktorí míňajú na Facebookovú reklamu najviac zdrojov sa vôbec nekryje so zoznamom s počtom interakcií. Na reklamu míňali za posledné tri mesiace najviac peňazí Peter Pellegrini, predseda KDH Milan Majerský a šéf progresívcov, Michal Šimečka. Peter Pellegrini za jún do reklamy investoval 11 750 eur, Majerský 11 370 eur a Šimečka 8736 eur.

Politické strany vrážajú do reklamy na Facebooku podobné cifry. Najviac si za sponzorovaný obsah v priebehu posledných troch mesiacoch platilo OĽANO, v júni ho však o pár stoviek predbehlo KDH s minutými 14 460 eurami. Nasleduje Sme rodina s rozpočtom 9670 eur, ktorý mimochodom oproti aprílu a máju niekoľkonásobne navýšila.

Politici sa v posledných rokoch začali hrnúť aj na Instagram. Na tom slovenskom však platí, že parlamentných politikov svojimi číslami výrazne a dlhodobo valcuje jedno meno – Zuzana Čaputová. Na základe počtu interakcií by sme ju pokojne mohli nazvať aj najlepšou politickou influencerkou. Na Instagrame v júni dosiahla o pár tisíc viac interakcií ako najsilnejší politik na Facebooku – Róbert Fico. Omnoho menšie hodnoty interakcií dosiahli v júni na Instagrame Michal Šimečka (111 909), či Vladimíra Marcinková (72 609). Sú to však stále pomerne vysoké čísla oproti ostatným uchádzačom o parlamentné kreslá.

Jediná politická strana, ktorá má minimálne rozdiely v počte interakcií na Facebooku a Instagrame je Progresívne Slovensko. Na Instagrame je v porovnaní s ostatnými politickými stranami 3 až 4-krát výraznejšia, pričom za jún zaznamenala 26 831 interakcií. V rebríčku za ňou nasledujú OĽANO, Demokrati, Sme rodina a SASKA.

O úplne iných číslach sa môžeme baviť v súvislosti s platformou Youtube. Na nej dlhodobo kraľuje SMER-SSD, ktorého videá zaznamenali len v júni 14 875 375 vzhliadnutí! O niekoľko násobne nižšie počty videní zaznamenali za jún ďalej strany Republika, SNS, OĽANO a HLAS-SD. Je u nich vidieť aj trend postupného nárastu počtu videní v posledných troch mesiacoch.

Strana Smer-SSD si drží prvenstvo aj na najmladšej sociálnej sieti pre podobne mladý typ publika, TikTok. Na svoje príspevky vo forme krátkych videí získava slušný počet „lajkov“. Za jún ich bolo až 448 100. V počte získaných páčikov nasleduje pomerne nevýrazný poslanec hnutia OĽANO – Peter Cseh, ktorého fanúšikovia v júni odmenili 391 500 lajkmi. Ďalej je v poradí kandidát Republiky – Tomáš Špaček, s 303 200 lajkmi za jún. Zaujímavé je sledovať rozdiel v počte páčikov medzi konkurenčnými stranami Smer-SSD a Hlas-SD, ktoré sa v rámci podpory na TikToku ocitajú na opačnej škále. Tromi slovami, rozdiel je priepastný.

Ak vás zaujímajú dáta o aktivite profilov politikov a politických strán na sociálnych sieťach, určite si pozrite aj našu kolonku Politici na Facebooku, do ktorej na pravidelnej báze pridávame najnovšie čísla po týždňoch. Verte či nie, aktuálnejšie a podrobnejšie dáta o online komunikačných kanáloch politických subjektov nezoženiete!

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.


New School Communications

Komunikácia založená na dátach


Sme PR a digitálnou agentúrou, sídliacou v Bratislave a v Prahe, ktorá mení správanie cieľových skupín a prináša merateľné biznisové výsledky. V kampaniach vychádzame z dát a využívame najnovšie poznatky z oblasti komunikácie a marketingu.

Office Bratislava

Bottova 1

811 09 Bratislava

Office Praha

Italská 2581/67

120 00 Praha

Kontakt

Korešpondenčná adresa

Tovarenská 12

811 09 Bratislava

New School Communications © 2023