Koľko ľudí spravuje stránku Blahu?

Spravovania stránky na Facebooku už dávno nie vedľajší úväzok pre stážistu, ale komplexná práca pre tím ľudí. Platí to aj v politike, keďže sociálne siete sú dnes jedným z kľúčových komunikačných nástrojov. Pozreli sme teda na to, koľko ľudí stojí za jednotlivými stránkami ministerstiev, politických strán a vybraných politikov.

Tieto dáta sú prístupné v rámci facebookovej knižnice reklám, kde si viete pozrieť nielen počet adminov, ale aj z ktorej krajiny sú. Ak hovoríme o adminoch stránky, myslia sa tým všetci ľudia, ktorí majú prístup k stránke a akýkoľvek typ oprávnení na nej (od analyst až po admin).

Ešte vysvetlenie, prečo má zmysel pozerať sa na počet adminov na stránkach. Je to istým spôsobom vyjadrenie toho, akú dôležitosť má profil v rámci komunikácie danej inštitúcie alebo politika, teda čím viac adminov, tým by stránka mala byť profesionálnejšie a komplexnejšie spravovaná. Samozrejme, tento predpoklad neplatí automaticky, často vysoký počet adminov značí len to, že stránka má bordel v oprávneniach a ľudia, ktorí ich historicky mali neboli odstránení a podobne. A ukazujú aj čísla nižšie, rovnako neplatí, že čím viac adminov tým lepšie čísla interakcií na profile.

  • Politici

Medzi politikmi je pochopiteľne unikátom Igor Matovič. Ten nemá ani vlastnú stránku, len osobný profil, ktorý si spravuje sám a je si teda zároveň jediným adminom. Žiadny iný z top politikov tento prístup nenasleduje a za ich stránkami stojí spravidla viacero ľudí. Napríklad za profilom Ľuboša Blahu stojí až 12 ľudí, ešte o jedného viac ich má stránka Milana Krajniaka.

Ale úplným rekordérom je Juraj Hipš, predseda strany Spolu. K jeho profilu má rôzny stupeň oprávnení až 20 ľudí. Celkovo je priemerný počet adminov pri top politikoch 5,9 človeka.

  • Politické strany

Pri politických straných sú čísla ľudí s prístupom k stránke ešte vyššie. Priemerne za jednou stránku stojí takmer 10 ľudí.

Podobne ako predseda strany Juraj Hipš, cez 10 adminov má aj stránka Spolu. Najväčší tím má však okolo seba Boris Kollár, stránku Sme rodina manažuje až 25 ľudí. Čo je, samozrejme, nezmysel, skôr to ukazuje, že stránke by sa hodilo prečistiť zoznam ľudí, čo k nej majú prístup.

  • Ministerstvá

Za profilmi ministerstiev stoja výrazne menšie tímy. Úplne najhoršie je na tom Ministerstvo obrany, ktoré má len jedného človeka s prístupom k stránke. Okrem toho, že to limituje jej spravovanie, je to aj riskantné. Stránka je tak doslova v rukách jedného človeka, ktorý keď sa rozhodne odísť alebo jeho profil niekto hackne, jeden z komunikačných kanálov ministerstva obrany bude nedostupný, prípadne zneužitý.

Priemerný počet adminov na stránkach ministerstiev je 5 ľudí. Ak to porovnáme s profilmi politických strán, je to len polovičný počet oproti ich tímom. Aj keď nepriamo, dobre to ilustruje, že komunikácia na Facebooku nie je pre veľkú časť ministerstiev takou prioritou.

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.


New School Communications

Komunikácia založená na dátach


Sme PR a digitálnou agentúrou, sídliacou v Bratislave a v Prahe, ktorá mení správanie cieľových skupín a prináša merateľné biznisové výsledky. V kampaniach vychádzame z dát a využívame najnovšie poznatky z oblasti komunikácie a marketingu.

Office Bratislava

Bottova 1

811 09 Bratislava

Office Praha

Italská 2581/67

120 00 Praha

Kontakt

toth@newschool.sk

+421 908 169 879

Korešpondenčná adresa

Tovarenská 12

811 09 Bratislava