Facebook patrí fašistom a proruským politikom

Analýza dát z najväčšej sociálnej siete na Slovensku ukazuje, že sa na nej dlhodobo darí politikom, ktorí otvorene šíria proruské, alebo krajne pravicové naratívy. Za posledných 12 mesiacov získal najviac interakcií (likes, comments, shares a pod.) zo všetkých slovenských politikov Milan Uhrík, viac ako 5,6 milióna. Za ním nasleduje Fico, Blaha, Taraba a Mazurek.

Okrem absolútneho počtu interakcií sme sa pozreli aj na unikátnych ľudí, ktorí zanechali interakciu na profile konkrétneho politika. Chceli

sme zistiť, či politici majú tvrdé jadro, ktoré im lajkuje opakovane všetko, alebo naopak zasahujú širší záber potenciálnych voličov. Napríklad Boris Kollár má pomerne široký rozptyl zásahu ľudí a cez 60 percent jeho interakcií je od unikátnych užívateľov. Opačným príkladom je Veronika Remišová, ktorej interakcie pochádzajú z pomerne malej, ale aktívnej skupiny fanúšikov.

Na záver sme pripravili „mapu“ slovenských politikov podľa ich vzájomného „prekryvu“ fanúšikov. Je založená ľuďoch, ktorí zanechali

interakciu na viacerých profiloch. Tento prekryv rovnakých fanúšikov potom ovplyvňuje vzájomnú „blízkosť“ politikov. Inými slovami, čím viac spoločných fanúšikov politici majú, tým sú si na mape bližšie a naopak. Celá metodológia je tu.

Analýza ukázala, že politici Pellegrini, Fico, Taraba či Danko zdieľajú veľmi podobné základne fanúšikov na Facebooku a tvoria tesný klaster. Na druhej strane je dvojica politikov Matovič a Remišová, ktorí majú podobnú základňu fanúšikov.

Zaujímavé je, že Richard Sulík a Boris Kollár majú pomerne izolované postavenie a majú pomerne ďaleko od svojich bývalých koaličných partnerov. Zároveň však platí, že Richard Sulík má stále bližšie k svojim bývalým koaličným partnerom ako k súčasnej opozícii. To isté platí aj o Borisovi Kollárovi.

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.


New School Communications

Komunikácia založená na dátach


Sme PR a digitálnou agentúrou, sídliacou v Bratislave a v Prahe, ktorá mení správanie cieľových skupín a prináša merateľné biznisové výsledky. V kampaniach vychádzame z dát a využívame najnovšie poznatky z oblasti komunikácie a marketingu.

Office Bratislava

Bottova 1

811 09 Bratislava

Office Praha

Italská 2581/67

120 00 Praha

Kontakt

Korešpondenčná adresa

Tovarenská 12

811 09 Bratislava

New School Communications © 2023