Dezinformátorom a extrémistom sa na Facebooku darí

Politici sa prispôsobili modernej spoločnosti a prichádzajú na „chuť“ sociálnym sieťam, na ktorých sú aktívnejší ako kedykoľvek predtým.

Obzvlášť na Facebooku sa darí obsahu, ktorý je kontroverzný a na hrane porušovanie pravidiel viac ako pozitívnej komunikácii. Teraz malá ukážka, čo to znamená pre slovenských politikov. Na základe dát z roku 2021 sme zostavili rebríček TOP 10 politikov s najvyšším počtom interakcií – súčet reakcií, komentárov a zdieľaní. V rebríčku chýba Igor Matovič, keďže má osobný profil. Podľa nášho odhadu je hneď druhý za Blahom.

Výsledok hovorí sám za seba. Minimálne polovica z nich pravidelne šíri dezinformácie. Niekoľko ďalších zas patrí k politikom, ktorí pracujú mierne povedané s negatívnou komunikáciou. Existujú aj prípady, keď sa politikom s pozitívnou komunikáciou podarilo uspieť. Príkladom je prezidentka Zuzana Čaputová.

Prvé miesto v rebríčku má neprekvapivo Ľuboš Blaha, pravidelne pracujúci s dezinformáciami. Tretie miesto obsadil najsledovanejší europoslanec Milan Uhrík, ktorý na svojom FB šíri primárne extrémistický obsah. V TOP 10 je aj Milan Mazurek, ktorý navyše čelil aj trestnému stíhaniu v dôsledku svojho statusu.

Na týchto dátach tak vidieť, ako práca s dezinformáciami či kontroverzným obsahom valcuje na sociálnych sieťach štandardnejšiu a konsenzuálnejšiu komunikáciu. Zároveň to nepriamo tlačí politikov posúvať sa viac na kraj k extrémom.

Nechcete zmeškať novú analýzu?

Pridajte sa ku komunite fanúšikov komunikácie a dát.


New School Communications

Komunikácia založená na dátach


Sme PR a digitálnou agentúrou, sídliacou v Bratislave a v Prahe, ktorá mení správanie cieľových skupín a prináša merateľné biznisové výsledky. V kampaniach vychádzame z dát a využívame najnovšie poznatky z oblasti komunikácie a marketingu.

Office Bratislava

Bottova 1

811 09 Bratislava

Office Praha

Italská 2581/67

120 00 Praha

Kontakt

Korešpondenčná adresa

Tovarenská 12

811 09 Bratislava

New School Communications © 2023